KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8862046
*
nr 886 2046
Gouache
Johan Johansson, torgmotiv, motivet: 23x28
Följerätt
Utrop:
400 kr
Såld:
1.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 april 2014
kl 19:36:17
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/4 20:20:55
1
100 kr
4/4 13:23:53
2
350 kr
5/4 11:14:52
3
400 kr
7/4 19:10:33
4
450 kr
7/4 19:18:31
3
500 kr
7/4 19:19:02
4
600 kr
7/4 19:19:34
5
700 kr
7/4 19:19:56
4
800 kr
7/4 19:21:05
3
900 kr
7/4 19:24:43
4
1.200 kr
7/4 19:25:56
3
1.100 kr
7/4 19:26:45
3
1.300 kr
7/4 19:31:17
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache johan johansson torgmotiv täckfärg vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:01
-
8106 Akvarell
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:45
-
8103 Akvarell
Johan Briede. Signerad, landskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:06
-
8073 Akvarell
Malle Leis (1940-2017), Estland. Blomma. Signerad,..//
Aktuellt bud: 1.300 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:45
-
8284 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Akv..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:13
*
Gouache
nr 886 2046
Gouache
Johan Johansson, torgmotiv, motivet: 23x28
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 400 kr |
Såld: | 1.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 april 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/4 20:20:55 | 1 | 100 kr |
4/4 13:23:53 | 2 | 350 kr |
5/4 11:14:52 | 3 | 400 kr |
7/4 19:10:33 | 4 | 450 kr |
7/4 19:18:31 | 3 | 500 kr |
7/4 19:19:02 | 4 | 600 kr |
7/4 19:19:34 | 5 | 700 kr |
7/4 19:19:56 | 4 | 800 kr |
7/4 19:21:05 | 3 | 900 kr |
7/4 19:24:43 | 4 | 1.200 kr |
7/4 19:25:56 | 3 | 1.100 kr |
7/4 19:26:45 | 3 | 1.300 kr |
7/4 19:31:17 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache johan johansson torgmotiv täckfärg vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:56 -
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:01 -
8106 Akvarell
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:45
-
8103 Akvarell
Johan Briede. Signerad, landskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:06 -
8073 Akvarell
Malle Leis (1940-2017), Estland. Blomma. Signerad,..//
Aktuellt bud: 1.300 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:45 -
8284 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Akv..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:13